Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
$10 Per Week Grocery Bill
#16
I think where you live and who you know has a bit to do with your food cost and availability. I do agree with Mick that buying bulk can cut your cost down considerably. This last month I was given 100# of potatoes, purchased 25# of carrots for $10.00, 40# bag of onions for $8.00 and a 40# box of Gala apples for $12.00. With just the two of us here that is a lot of food for not too much money. So I keep some for using fresh and can, freeze and dehydrate the rest for later use. We also had a neighbor give us a deer he had shot and I get a half a beef from my employer. So for $30.00 we will be eating on all this for some time. Next month I will look for different items and just keep building up a pretty good supply. So for us it is quite easy to eat on $10.00 a week. Not to mention wild plants and garden goods and herbs to add to our diet. We raised our kids doing this same thing and because of where we have lived sometimes it would be two months go by before I went to town and bought food. I might have spent $300.00 when I did go but that would cover a total of 4 months because it would be another two months before I would go back to town. It can almost be a full time job though when you make everything you possibly can from scratch and only buy the bare essentials. I haven't ever lived in town and have wondered a lot of the different means it would take to live as cheaply as we have or if you could even do it. That would be a different world to me. One thought on buying bulk for less is if you could get with a restaurant owner and work a deal with them to find out what items are on sale through their supplier and buy them through the restaurant. We have a truck come out once a week that supplies for the ranch I work at and this is where I get a lot of our bulk items at low cost, like the carrots, onions and apples. Not only do I save money on the items but I don't even have to go to town to buy them. This saves us money all around.



Tana
#17
[quote name='johnnycat' post='338319' date='Feb 22 2009, 08:35 PM'][quote name='Overgrown' post='338270' date='Feb 22 2009, 08:35 PM']First off If they flamed her tell her to come visit us and to hell with them.







Second $10 per person per week is easily done if you put your mind to it, at my house we spend about $50-60 a week for a family of four but one week a month we spend more like $100-150 stocking the freezer and other odds and ends like soap, tp and such.[/quote]



Hey OG...



Care to expand on what you get? We are a 3 person family and spend over $120 per week...I would love to cut that down.

[/quote]







Well...



First and formost I have had training in the art of being frugel "Grandma" she raised me and for several years it was just she and I living off of her SS trying to pay rent and utilites plus feed yourself on $632.00 a month can be tricky, not to mention she took care of a ignorant ungratfull little bastard (me) a lot of what she taught me I didn't fully understand until I was an adult.



Throughout the week I plan the meals for the next week if we are planning on Spagetti one night meatloaf another night then burgers on friday night I know I need two pounds of ground beef for the sketti three for the loaf and three for the burgers for a total of eight so I go by Hoggs meat market on the way home one night (that way I save the gas instead of a special trip) (Company trucks rule!) and buy a 10 pound bag of ground beef.



We buy the malt o meal brand cereal in the BIG bags and put it in Tupperware (They have special boxes just for cereal) we clip coupons I won't buy anything brand name unless I have a coupon for it that makes it equal to or very close to the price of the generic.





When Kroger puts their canned veggies on sale for 3 or 4 for a dollar I buy cases, chicken noodle soup goes on sale I buy cases (the kids love that stuff)





Over time you pick up little ways to save a buck here a buck there put enough thought in and it adds up





Not really a big secret just mainly have to plan ahead as often as possible.





Hope this give you some ideas, walk around the store and lets the creativity flow my brother!
I can't control what happens out here, but I can control how I react to it.











That boy's Nuttier than a Squirrel turd... Spoken in a local Gunshop
#18
Another thing to consider when shopping is to look for and use coupons.



I also found an interesting article about saving money on groceries



>> [url="http://www.freemania.net/blog/how-to-save-money-on-groceries/"]http://www.freemania.net/blog/how-to-save-...y-on-groceries/[/url] <<









Cheers,

Mick
==================================

Quaeras De Dubiis Legem Bene Discere Si Vis

(Inquire into them to know what things are true)



* * * * *



Scientia Est Potentia
#19
Kind of off the topic a bit, but for anyone needing to stretch their shopping dollar a bit further go here.



[url="http://www.angelfoodministries.com/"]http://www.angelfoodministries.com/[/url]



PH
"I use a sledge hammer to scramble eggs."- perfect hick



"I'm an organ donor. When I die I'm donating my balls to science, then they can study what it is like to be a man."- perfect hick
#20
Use coupons,

look for sales,

buy dented cans,

visit the used bread store

and supplement with wild edibles.



At $10 a week, it won't be steak and lobster, but you can more that survive.



Michael



Thanks to my college days, I am a still burned out on mac and cheese. <img src='http://www.hoodswoods.net/IVB/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/wacko.gif' class='bbc_emoticon' alt=':wacko:' />
Wisdom is the attribute that keeps you out of situations where you might need it.

In spite of Truth being in short supply these days, the supply still out weighes the demand.



Live your life in such a way that when your feet hit the floor in the morning, Satan shudders & says 'Oh crap, he's awake!"



Klaatu - Barata - Necktie, definately an "N" word.
#21
My wife figured a grocery bill for the two of us, two german shepherds, and three cats.



Food for all, soap, cat litter, TP, laundry soap, etc.



The average was $6 a week. over two months. (Jan and Feb) She says she needs to figure it again at the end of April.



We are having Raccoon for dinner this week. <img src='http://www.hoodswoods.net/IVB/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.gif' class='bbc_emoticon' alt='Smile' /> She prefers the term "Urban Foraging" to 'dumpster diving', but she hasn't found a euphemism for 'road kill' yet...



That is 6 total btw. not 6 per.
"When you are in over your head already, it really dosen't matter how deep it is"
#22
[quote name='AlphaMike' post='339289' date='Feb 25 2009, 12:55 AM']Use coupons,

look for sales,

buy dented cans,

visit the used bread store

and supplement with wild edibles.



At $10 a week, it won't be steak and lobster, but you can more that survive.



Michael



Thanks to my college days, I am a still burned out on mac and cheese. <img src='http://www.hoodswoods.net/IVB/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/wacko.gif' class='bbc_emoticon' alt=':wacko:' />[/quote]



Used bread store? ummm.......... No thanks <img src='http://www.hoodswoods.net/IVB/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/huh.gif' class='bbc_emoticon' alt='Huh' />
#23
Ummm.... used food? No Thanks. No used toilet paper, either <img src='http://www.hoodswoods.net/IVB/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/wink3.gif' class='bbc_emoticon' alt=':wink3:' />



Craig
If freedom of speech is taken away, then dumb and silent we may be led, like sheep to the slaughter. George Washington



Government is not reason, it is not eloquence. It is force, and like fire, it is a dangerous servant and a fearful master. George Washington
#24
There will be an ad breaking from a major grocery retailer in Southern Calfornia soon -- using all available coupons and sales the best they could do was $40.00 per week for a family of four.



I am not saying that cannot be beaten, but the best they could do without going to extremes was $40.00 a week excluding personal care products.
#25
$10 a week can be a tight budget, but when your broke you can come up with many more option. I found that I am a fan of shared meals. You can feed a lot of people cheap. amongst a small group of people you can come up with verity and still be economically sound. In a survival situation, on hostile territory meals can be free, dine and ditch when you have no choice, dumpster dive when you can, and panhandling can increase the budget. Not being proud will also allow you to go to food pantries, and get help from friends and family. I have been broke a long time and I found getting bulk foods to be the best bet. And if that were my given situation, I might get back into square foot gardening and go vegetarian, just buying seeds and taking clippings from the wild or other gardens. Socialization would probably be paramount to success, at least if you want to eat well. Those are a few things I picked up, not proud of some of it. Survival is more important then pride. Great topic by the way, love it. Paul
Reading is to the mind what exercise is to the body.
#26
I can remember being about 17 or 18 and I got ramen noodles, katchup and ground beef.. was something like spagatti sause or salty meat.., that was out side of a resteraunt job tho... yuk
#27
My wife regularly feeds us on $10 or so per week each. It's the two of us, with periodic days when kids and grandkids visit. Wife makes lots of soups and stews, bakes her own bread and rolls, and makes lots of casseroles. We love "leftovers", can't understand why some folks don't. We find that after being warmed up again three or four times, things start to taste really good, especially stews and casseroles. We're not big on sweets, so don't have pies or cakes very often, but wife makes outstanding chocolate chip and also oatmeal cookies.



We do buy meat from a friend who raises his own beef, but produces too much to use it all himself, and we eat game whenever we can. We also put in a small garden and buy fresh veggies at the local farmer's markets. And wife is a coupon-cutting maniac. It all adds up.



Paper goods (TP, towels, etc.), soap and shampoo, laundry soap, and so on are in addition to that figure. I'm retired, another word for unemployed and old, but we do all right on our "fixed income". Is there anyone who is not on a fixed income?
Think direction first, then velocity.

“Let your gun accompany you on your walks, the heft will do you well and it will ward off evildoers.” Thomas Jefferson


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)